»медикаменти
... ,
• преоблеми с изпразването на пикочния мехур (често уриниране, задръжка на урина),
• сексуални проблеми (смущения в ерекцията),
• замъглено виждане,
• световъртеж,
• сънливост и др.
Пациентите, които взимат тези антидепресанти през деня не бива да шофират. Те не бива да се дават на пациенти с глаукома и на бременни в първия триместър на бременността.
По-новите (нетрицикличните) антидепресанти имат различни странични ефекти. Те могат да доведат до главоболие (обикновено преходно), гадене, повръщане, безсъние, тревожност и др.
Ефектът на антидепресантите се променя при едновременното им приемане с някои храни и медикаменти. Никотинът, барбитуратите и алкохолът повишават активността на ензимите, които разграждат антидепресантите и по този начин намаляват концентрацията им в кръвта. Това води до намаляване на ефекта от тях. При едновременно приемане с контрацептиви ефектът на антидепресантите също намалява.
Приемането на МАО-инхибитори, психостимуланти и локални обезболяващи средства заедно с антидепресанти може да доведе до рязко повишаване на артериалното налягане, което да предизвика хипертонична криза.
Съществуват и медикаменти (предимно такива на растителна основа), които се продават свободно в аптечната мрежа. Във всички случаи обаче консултирането със специалист е силно препоръчително, тъй като спецификата на депресивните състояния създава възможност наличните симптоми да бъдат отдадени или да се дължат на съвсем различна причина, изискваща съответно и различно лечение.