zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Звуците на нощта...



...или защо бълнуваме, хъркаме и скърцаме със зъби, докато спим.

21 март 2006, здраве.bg

... вземете топла вана с лавандула. Отлично сваля напрежението вечер и отпускащ масаж, особено в зоната на врата. Само не разрешавайте да ви будят, когато бълнувате или да ви плашат, каквото е схващането за премахване на проблема според народната медицина.
Освен това, когато бълнува, човек по-скоро “озвучава” съня си, отколкото да издава някаква “ценна информация”. Понякога навикът да се разговаря на сън е свързан с лунатизма и се предава по наследство.
Който хърка има проблеми със сърцето?
По данни на медицинската статистика около 45% от възрастните хъркат понякога, а 25% хъркат постоянно. На трима хъркащи мъже се падат две хъркащи жени. Хъркането всъщност съвсем не е безобидно. Установена е връзка между него и сърдечно-съдовите заболявания както при мъжете, така и при жените. Хъркането пречи на нормалното дишане, а това предизвиква спазъм на съдовете и кислороден глад на миокарда и мозъчната тъкан.
Причина за хъркането може да е:
- вроден дефект в устройството на носоглътката;
- изкривяване на носовата преградна стена вследствие на травма или полипи;
- наднормено тегло (излишните килограми притискат дихателните пътища);
- хроничен тонзилит;
- нарушение на функцията на дихателния център, вследствие на злоупотреба с алкохол.
При повечето хъркащи хора има вероятност от сънно апное – внезапно кратковременно спиране на дишането по време на сън. Дишането се отключва не след дълго – около 10 секунди, но си представете, ако за една нощ се получат няколко такива пристъпа! Сънното апное води до лошо самочувствие, проблеми с кръвното налягане, главоболие, нараства тревогата и раздразнителността, може да възникне сърдечна аритмия.
Най-тежката проява на апное е вродената централна хиповентилация или “синдром на проклятието на Ундин”. При него човек въобще не може да диша самостоятелно по време на сън. Пациентът, който през деня е абсолютно здрав човек, през нощта се включва към апарат за изкуствена вентилация на дробовете.
Така че е добре по-бързо да бъде установена...

 
 
Още по темите:
заболявания    превенция    любопитно    
 
more news
rss
 
Какво ви държи будни
Не е ли сънят първото, което жертвате, когато задачите ви станат твърде много? Ако е така, това е сигнал за тревога...
13 здравословни навика за всеки ден
Превърнати в ежедневие, те ще ви донесат повече здраве и удовлетворение. Просто не пренебрегвайте това, което сами можете да направите за себе си.
10 начина да повишите имунитета си
Върху имунитета оказват влияние много фактори. Такива са дори условията, в които ядете или спите.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.