zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Стресът се е появил още със зараждането на човека



6 февруари 2006, здраве.bg

Той може и да се смята за болест на 20 в., но в различна форма и степен е възникнал още в зората на човечеството, твърдят учени в публикация в сп. Psychology Today.
Те са намерили доказателства за своето твърдение в книги, писани преди стотици години. “Страстите са причина както за редица заболявания, така и за излекуването от тях”, пише в една от тях.
Още в онези времена авторите са успели да дефинират много от вредните прояви на стреса:
- Гневът разбунва духа, обезобразява лицето и прави човека неспособен за работа. Той често предизвиква треска, дори внезапна смърт.
- Желанието за отмъщение и злопаметността трябва да се гони от тялото, защото причинява болест и постепенно подкопава здравето. Нищо не извисява така духа като готовността да бъде прощавано.
- Страхът, който ни е даден от природата, за да ни предпазва, може да има и опасни последици. Внезапният ужас може да доведе до необратими последици за здравето, а непрекъснатият страх се “въдворява” в душата и често човек умира именно от това, от което най-много се е страхувал.
- Мъката е най-разрушителна за здравето – тя прониква дълбоко в душата и често се превръща в меланхолия. Да издържиш на сполетялото те нещастие е една от най-стойностните прояви на душата. Нямя значение откъде идва утешението – по-добре е да го приемем, отколкото да продължим да страдаме.
Като привеждат тези цитати от различни произведения, писани преди векове, американските учени доказват, че разбирането за стреса, макар и наричан с други имена, малко се е променило във времето. Същото се отнася и за съветите как да го преодолеем.(а)

 
добави в:
 
Още по темите:
заболявания    изследвания    любопитно    
 
more news
rss
 
5 неочаквани причини за напълняване
Прекомерното количество калории съвсем не са единствената причина за нарастване на теглото.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
Има храни, които “изгарят” мазнините
Някои продукти доказано не само не прибавят допълнителни килограми, но и изгарят излишните мазнини.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.