zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

На всеки 200 опаковки лекарства една е фалшива!



На всеки 200 опаковки лекарства една е фалшива!

Най-много фалшификати има при антибиотиците.

19 февруари 2009, здраве.bg

В последно време в страните от ЕС рязко се е повишило количеството на фалшивите лекарства, които попадат в аптечната мрежа, се казва в доклад на Световната здравна организация. Според него около 42% от тази продукция са антибиотици, а приблизително 18% - психотропни вещества. Много фалшификати са открити и сред т.нар. хранителни добавки и медицинска козметика.

Около 80% от фалшивите лекарства се изземват преди тяхното постъпване в аптечната мрежа, но останалите достигат до потребителя. Фалшивите лекарства се определят доста трудно, тъй като за това е необходимо време и скъпо струващо лабораторно оборудване, се казва още в доклада.

“Двойниците” често съдържат същите вещества каквито има и оригиналът и дори в същите количества. Къде и от кого техният производител е закупил суровината в повечето случаи не се установява.

Понякога в състава на тези “лекарства” влизат почти само безвредни вещества. Теоретично употребата на плацебо е безопасна – поне в повечето случаи. Но когато се касае за животозастрашаващо състояние (например инфаркт) подобен “медикамент” не носи вреда, но и не помага, което може да има летален изход.

Жертва на фалшивите лекарства са не само потребителите, но и самите фармацевтични компании – освен че се намалява тяхната печалба, страда и репутацията им, както и нормалното им функциониране и развитие, смятат експертите от СЗО.

Изхождайки от факта, че производството на малки серии подправени медикаменти е твърде скъпо, експертите са убедени, че голяма част от фалшивите лекарства се произвежда в големи фармацевтични компании, които се опитват да копират оригиналите и да печелят от разликата в цената.

Като страни, в които контролът върху фармацевтичното производство трябва да се засили, СЗО посочва най-вече Индия, Китай и Русия. Нелегалните производители се възползват и от слабостите в търговията на едро и дребно в различните държави, включително тези от ЕС. Констатирани са случаи, в които фалшивите лекарства са съпроводени от подправени...

 
добави в:
 
Още по темите:
изследвания    лекарства    превенция    
 
more news
rss
 
7-те основни хормона в женското тяло
Нарушението на техния баланс може да има непредвидими последици.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
10 важни стъпки към здравословното хранене
Най-главното е разумният подход и чувството за мярка
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.