zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Лекарства + алкохол = ?



Лекарства + алкохол = ?

здраве.bg

... и ускоряват усвояването на много лекарствени препарати, например на оралните контрацептиви. Приетата в такива условия таблетка може да бъде разградена толкова бързо, че просто да не подейства.

Много внимателно трябва да се подхожда и към употребата на противовъзпалителните лекарства (т.нар. нестероидни противовъзпалителни). Например част от тези, които се използват за лечение на ревматичен артрит, съчетани с алкохол, може да “ударят” силно черния дроб (т.е. имат хепатотоксичен ефект).

Други противовъзпалителни средства (като аспиринът), съчетани с алкохол, повишават риска от появата на стомашни язви.

Как лекарството променя действието на алкохола

Етиловият спирт се разлага в организма под въздействието на ферментите. Той първо се превръща в оцетен алдехид, а след това в оцетна киселина.
Оцетният алдехид е токсичен продукт и именно на него се дължат симптомите на махмурлука: главоболие, гадене, умора и т.н.
При приемането на някои лекарства се блокира превръщането на оцетния алдехид в киселина и постепенно се стига до натравяне с оцетен алдехид.
Аналогично действие имат дисулфирите, както и някои антибактериални препарати (метронидазол), цефалоспориновите антибиотици, гризеофулвинът, сулфаниламидите (включително и бисептолът), нитрофураните, кетоконазолът.

Друг класически пример, когато лекарството променя влиянието на алкохола в организма, е комбинацията с кофеин. Сигурно сте забелязали, че съчетаването на някои по-ниско алкохолни питиета с кафе се равнява на употребата на силен концентрат. Това се дължи на особеностите на взаимодействието на кофеина и етанола. Кофеинът е психостимулатор и може да даде временен ефект на “отрезвяване”. Но след известно време опиянението се възвръща и то по-силно изразено. Това е защото кофеинът засилва и ускорява проникването на етиловия спирт през в мозъка.

За съжаление едва ли в инструкцията за употреба на лекарствата ще намерите достатъчно информация как те си взаимодействат с алкохола. Затова е най-добре...

 
 
Още по темите:
съвети от лекаря    превенция    лекарства    
 
more news
rss
 
Цветя... за здраве
Растенията у дома не само създават красота и уют. Те са и полезни за здравето - както за психиката, така и за физиологията.
Холестеролът: не вреден, а важен за организма
Контролът върху количеството му в тялото всъщност не е толкова сложен и е по силите на всеки.
7 ключови години в живота
В живота има периоди които не са толкова условни.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.