zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Остеопороза: откъде идва опасността



Остеопороза: откъде идва опасността

Как да намалим риска от поява и развитие на остеопороза.

15 ноември 2017, здраве.bg

Остеопорозата прави костите толкова крехки и чупливи, че понякога дори невинни на пръв поглед действия като по-рязко подпиране или дори закашляне могат да доведат до счупване и трайна инвалидност.

При диагностициране на остеопорозата основен проблем пред лекарите е това, че дълго време тя протича без каквито и да било симптоми. Но това съвсем не означава, че не можем да вземем мерки, да познаваме рисковете и да ги намалим – поне когато това е възможно.

Рискове извън контрол

Някои от рисковете за поява и развитие на остеопороза НЕ зависят от нас по никакъв начин. Към тях спадат:
• Пол – жените са далеч по-предразположени към поява и развитие на остеопороза от мъжете.
• Възраст – с нейното напредване рискът от остеопороза се увеличава.
• Етническа и расова принадлежност – статистиката сочи, че рискът от остеопороза е по-висок при хората с азиатски произход (важи за цяла Азия).
• Семейна история – наличието на роднина, независимо близък или по-далечен, при която е била установена остеопороза, е показател за повишен риск.
• Телосложение – и жените, и мъжете с по-дребна фигура (или с т.нар. лек кокал) са по-предразположени към поява на остеопороза с напредване на възрастта, защото по правило те са с по-ниска костна маса/костна плътност.

Нива на някои хормони

Остеопорозата е по-вероятно да се появи при хора (независимо от пола), при които има завишени или занижени нива на някои хормони:
• Полови хормони – тяхното по-ниско от нормалното ниво води до отслабване на костите. Намаляването на естрогена при жените през менопаузата е един от основните рискови фактори за поява на остеопороза. При мъжете идентичен показател е намаляването с напредване на възрастта в нивото на тестостерона. По-ниски показатели на естроген и тестостерон се наблюдава при съответния пол и при лечение на рак на гърдата/рак на простата.
• Тиреоидни хормони – по-високото от нормалното количество на тиреоидните (т.е. произвежданите от щитовидната жлеза) хормони също повишава...

 
добави в:
 
етикети:
Още по темите:
съвети от лекаря    55+    превенция    заболявания    
 
more news
rss
 
8 съвета за да спите пълноценно
Има доста какво да опитате преди да посегнете към приспивателните...
30-те най-полезни храни
или още един опит за рейтинг на най-здравословните продукти
Какво предизвиква депресиите
В повечето случаи причината е комплексна. И все пак...
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.