zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Защо грипът се лекува най-трудно през пролетта



Защо грипът се лекува най-трудно през пролетта

Схващането, че с първите по-топли дни вирусите си отиват, е дълбоко погрешно.

9 март 2011, здраве.bg

С настъпването на първите топли дни защитните сили на организма рязко се понижават. Научно доказано е, че през пролетта организмът много по-трудно се справя с атакуващите го вируси - най-вече заради авитаминозата и отслабената имунна система, които са неразделна част от периода на продължителната и изтощителна зима. Това на практика води до по-лесно заразяване и по-продължителното, понякога трудно лечение.

За да знаем как да помогнем на организма си в борбата с вирусите и бактериите, които стават по-активни когато температурите се повишават, трябва да бъдем наясно как действа имунитетът ни.

Имунната система представлява единство между различни органи, чиято основна задача е производството на специфични клетки – лимфоцити и на антитела. Като основни органи на имунната система се определят костният мозък и тимусът. Тяхна е и основната роля при производството на лимфоцити, които са отговорни за това да разпознаят и унищожат болестотворните микроорганизми, които се намират в пряк досег с човешкото тяло.

Филтрацията на чужди вещества в тялото се подпомага и от лимфните възли - също важна съставна част на имунната система.

Именно през пролетта органите, отговорни за имунитета имат необходимост от допълнително засилване - през изминалия студен период те са загубили част от защитните си възможности и функциите им са отслабени.

За да сме от помощ на своята имунна система в началото на зараждащата се пролет, на първо място, трябва да забравим за диетите и стресиращите организма хранителни режими - тялото ни има нужда от полезна и разнообразна храна.

Не бива да се подценява и приемът на витамини и микроелементи. Добре е да се взимат дози от витамините А, С и Е - те засилват организма, като изпълняват и функциите на мощен антиоксидант.

Освен под формата на таблетки, съответните витамини можем да си набавим още чрез цитрусовите плодове, зеленчуците, черния дроб.

 
добави в:
 
Още по темите:
съвети от лекаря    превенция    заболявания    
 
more news
rss
 
Холестеролът: не вреден, а важен за организма
Контролът върху количеството му в тялото всъщност не е толкова сложен и е по силите на всеки.
3 естествени начина да свалите кръвното
Не посягайте веднага към лекарствата, съветват специалисти.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.