zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

За какво “говори” лицето



За какво “говори” лицето

Мимиките са универсални и са изиграли важна роля в еволюцията.

Умеем ли да разчитаме мимиките по лицето на другия...

здраве.bg

Усмивката, отпуснатите крайчета на устните, намръщените вежди, присвитите очи... Ние виждаме лицето на събеседника си и опитваме да разберем какви емоции изпитва той/тя в този момент. Или поне се надяваме да разберем.

В началото на 70-те години на миналия век американските изследователи Екман и Фризен се замислили над въпроса: толкова ли е универсална всъщност човешката мимика, колкото изглежда? Те се опитали да намерят отговора поне за т.нар. базови емоции: гняв, радост, учудване, страх, отвращение, мъка.

За чистота на експеримента учените са решили да тестват аборигени от Нова Гвинея – хора от племето фори, които никога не са имали писменост и са живели изолирано без контакт с останалия свят.

Екман и Фризен избрали произволно 200 възрастни и 130 деца измежду 11 000 аборигени, на които показвали три фотографии на лице на “бял човек” в момент на различни емоции. След това участниците в експеримента трябвало да определят състоянието на хората.

Въпреки утежняващите обстоятелства (нуждата от преводач или непознатите “бели лица”) аборигените са разпознавали емоциите правилно. 92% от тях са открили чувството на радост, 85% – на гняв, 80% – на страх. Най-сложно се оказало чувството на учудване, което са определили само 68% от участниците.

Според двамата учени това изследване доказва, че базовите емоции са универсални за всички култури, а по-късно биолози предположиха, че тази унификация е изиграла важна роля и в самата еволюция. Изразът на лицето например моментално предупреждава за опасност и увеличава шансовете за оцеляване.

През 80-те години Екман и Фризен правят подобен експеримент и с цел определяне на по-сложни емоции например т.нар. “спокойствие с отвращение”. Резултатите показват, че най-добре се откриват спокойствието и учудването. Гневът и страхът предизвикват повече трудности.
Оказва се, че най-трудно се определят емоциите, които се отразяват в областта на челото и между очите, т.е. какво казва намръщеният човек остава...

 
добави в:
 
етикети:
Още по темите:
любопитно    психология    
 
more news
rss
 
5 неочаквани причини за напълняване
Прекомерното количество калории съвсем не са единствената причина за нарастване на теглото.
10 начина да повишите имунитета си
Върху имунитета оказват влияние много фактори. Такива са дори условията, в които ядете или спите.
Някои “азбучни истини” за здравето са напълно погрешни!
Не всичко, което сме чували, че е полезно, всъщност е такова...
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.