zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Съмнения в ефективността на мелатонина изразяват учени



13 февруари 2006, здраве.bg

Няма никакви доказателства, че препаратите на основата на мелатонина, са ефективни в борбата срещу безсънието и други разстройства на съня, твърдят канадски учени от Университета на Алберта, публикували своето изследване в British Medical Journal.
Мелатонинът е хормон, който променя своите нива в организма в зависимост от пероида на деня – те са по-ниски сутрин и се повишават вечер и по време на сън.
През последните години на пазара се появиха ред продукти на базата на мелатонина, анонсирани като ефективни при различни разстройства на съня.
Конкретна цел на канадските учени е била да проследят въздействието на този тип продукти върху т.нар. вторични разстройства на съня, обусловени от нарушения в психиката или от неврологични и соматични заболявания, както и при проблеми, възникнали например при смяна на часовия пояс или при работа през нощта.
При прегледа на 16 предишни проучвания и собствените им резултатите учените са констатирали, че мелатонинът по никакъв начин не помага при нарушения в съня, предизвикани от смяна на денонощния ритъм.
При другите изследвани видове нарушения от вторичен характер ефектът е бил минимален – сънят при наблюдаваните пациенти е нарастнал с около 10 минути.
“Не са открити никакви странични ефекти от препаратите на основата на мелатонин, ако те се приемат сравнително кратко”, съобщават учените, “но остават опасенията при продължително използване на хормоналния продукт”.

 
добави в:
 
Още по темите:
изследвания    aлтернативи    лекарства    
 
more news
rss
 
7-те основни хормона в женското тяло
Нарушението на техния баланс може да има непредвидими последици.
8 съвета за да спите пълноценно
Има доста какво да опитате преди да посегнете към приспивателните...
30-те най-полезни храни
или още един опит за рейтинг на най-здравословните продукти
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.