zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Теорията на биоритмите: вярна или не



Теорията на биоритмите: вярна или не

Биоритмите определят в голяма степен и физическото и психическото ни състояние, твърдят привържениците на теорията.

Наука или просто мода е схващането за ролята на биоритмите в живота.

17 май 2011, здраве.bg

Разработена още през 20-те години на миналия век, теорията на биоритмите използва предимно научни методи за измерване на ритмите (циклите), които влияят върху вътрешната функция на тялото и човешкото поведение. Според нея именно те определят до голяма степен физическото, емоционалното и интелектуалното състояние на човек.

Измерват се три вида биоритми:

1. Ритми по-кратки от 20 часа. Пример за това е постоянната пулсация на сърдечния мускул.
2. Циркадни ритми - с продължителност от 20 до 28 часа. Те включват освобождаването на хормони, регулацията на телесната температура и режима сън-бодърстване.
3. Ритми с продължителност по-голяма от 28 часа. Такъв например е менструалния цикъл.

Създатели на теорията за биоритмите са немският хирург д-р Вилхелм Флайс, специалист по уши, нос, гърло, и Херман Свобода, психолог във Виенския университет, които са работели независимо един от друг, но са достигнали до сходни заключения.

Според тяхната класическа теория съществуват 3 основни цикъла: физически, емоционален и интелектуален. Всеки от тях има фиксиран период - съответно 23, 28, 33 дена, който започва в деня на раждане на човека. Във всеки период се повтаря възход на възможностите в съответната сфера, а след това спад, докато се влезе в следващия цикъл със същата структура.

Някои резултати от проучвания и експерименти

Твърди се, че Мерилин Монро и Джуди Гарланд са починали в резултат на свръхдоза именно в „критичните” дни на своя биоритъмен цикъл. Съвпадение? Дали теорията на биоритмите е можело да спаси техния живот и този на мнозина други?

Такива въпроси занимават много хора и медии от близо 50 години, когато публикациите на Джордж Томен популяризират идеята. Към днешна дата са събрани немалък брой експериментални данни от различни страни, сред които най-дейни са Япония, САЩ и Швейцария.

Швейцарските авиолинии например не позволяват на своите пилоти и помощник-пилоти да летят в критичните си дни с друг колега, който според биоритъмната...

 
добави в:
 
Още по темите:
любопитно    
 
more news
rss
 
7-те основни хормона в женското тяло
Нарушението на техния баланс може да има непредвидими последици.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
10 важни стъпки към здравословното хранене
Най-главното е разумният подход и чувството за мярка
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.