zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Вредно ли е 3D киното за здравето ни?



Вредно ли е 3D киното за здравето ни?

Изкуствените триизмерни изображения пораждат конфликт между насочването и приспособяването на окото.

TechNews.bg
четете още във TechNews.bg.bg


... , казва Мартин Банкс, професор по оптометрия от Калифорнийския университет, който изследва ефектите от 3D върху зрението.

Човешките очи трябва да се фокусират на едно разстояние (там, където светлината се отразява от екрана), но да се насочат към друга равнина - там, където 3D обектът би трябвало да се намира в "пространството", обяснява Банкс.

Разликата в разстоянията може да причини напрежение в очите и главоболие. При 3D естествената връзка между насочването и приспособяването е нарушена, казва професорът.

Има разминаване: очите трябва да останат фокусирани върху дисплея, но да са насочени по-напред или зад него, обяснява Алън Съливан, старши изследовател в изследователските лаборатории на "Мицубиши Електрик" в Кеймбридж, който също работи върху 3D технологиите.

Много хора могат да гледат 3D без проблеми, но Розенберг вярва, че ако човек има дори минимални проблеми с очите, те ще се усилят от триизмерната картина.

По-страшното е, че конфликтът между насочването и приспособяването на очите става по-силен при по-къси разстояния. Колкото повече се отдалечавате от екрана, толкова по-малки са последствията от конфликта, казва Банкс. Затова той не се притеснява чак толкова за ефектите от тримерното кино. Тревожи се обаче за това какво ще се случва със зрителите, които гледат 3D на домашните си телевизори, ноутбуци.

За момента учените от различните институти са насочили усилията си към създаването на технологии, които да предотвратяват конфликта между фокусирането и насочването на очите.
Банкс например води разработването на устройство, при което пред всяко от двете очи се поставя леща, фокусираща изображенията така, че да няма конфликт.

Съливан пък е на мнение, че дори минимални грешки в технологията на заснемане на филмите ще поражда главоболие и затова създаването на 3D трябва да е ултрапрецизно.

вижте още: 3D киното - потенциална причина за главоболие

 
добави в:
 
Още по темите:
любопитно    превенция    
 
more news
rss
 
8 начина мозъкът да работи по-добре
От изборът на подходящо време за натоварване до... Моцарт и Леонардо
2 прости начина да изчислите натрупаните мазнини
И най-сложната таблица няма да ви даде достатъчно точен ориентир...
Да станем по-здрави с някои храни
13 съвсем прости рецепти, които ще добавят здраве
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.